17 cm kruka Lavandula angustifolia Cleo Patio
17 cm kruka Lavandula angustifolia Cleo Patio
Lavendel är en vinterhärdig krukplanta som trivs bäst i soligt läge. Med sina doftande blommor är den lätt att odla och blommar under vår- och sommarmånaderna. Denna kruka innehåller en lavendelplanta som kan njutas av ögat och doften.
Fördelar med Lavendel Cleo Patio
Lavendel är en lättskött växt som passar perfekt i trädgården eller på balkongen. Dess doftande blommor lockar till sig bin och fjärilar och sprider en underbar doft.
Köp Lavendel Cleo Patio idag till lågt pris och få snabb leverans direkt från odlaren. Vi erbjuder dessutom växtgaranti!
| Botaniskt namn | Lavandula angustifolia Cleo Patio |
|---|---|
| Kategori | Lavendula |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Vår - sommar |
| Doftande | Ja |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 25cm |
| Plant depth | 20cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 17cm |
Planteringsinstruktioner för lavendelväxten
Plantera lavendeln i väldränerad, kalkrik jord i solen. Placera växten 20 cm från varandra och 10 cm djupt. Beskär efter blomning på sommaren och våren för ny tillväxt.

