Akileja caerulea Blue Star
Akileja caerulea Blue Star
Akileja caerulea Blue Star, även känd som Blåstjärna, är en favoritväxt hos trädgårdsmästare. Denna perenna växt trivs i solen eller halvskuggiga platser och är perfekt för rabatter.
Produktattribut:
- Krukdiameter på 9 cm
- Lätt att odla
- Härdig
- Blomningstid vår-sommar
Beställ nu och njut av färgstarka blommor i din trädgård!
Låg kostnad, snabb leverans direkt från odlarna och växtgaranti.
Inte levererbar i: Ireland| Botaniskt namn | Aquilegia caerulea |
|---|---|
| Kategori | Aquilegia |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 3x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Vår - sommar |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 40cm - 60cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 9cm |
| aa_labelusp | Easy |
| Pris per vara | € 33,32 |
Planteringsinstruktioner:
Blötlägg rotstockarna innan du planterar dem. Plantera aklejorna i en triangel på 10-12 cm djup. Placera dem på en solig till lätt skuggig plats och ta bort vissna blomstjälkar regelbundet för att främja blomsterbildning.

