Allium Summer Beauty 9 cm kruka
Allium Summer Beauty 9 cm kruka
Allium Summer Beauty är en vacker lågväxande Allium som blommar hela sommaren. De första blommorna visas i juni och fortsätter genom september. Under blomningen drar växten till sig många fjärilar. Denna perenn tappar sina blad på vintern. En perfekt växt för trädgården!
Produktattribut:
Krukstorpsplant storlek Ø 9 cm, leveranshöjd 10-15 cm, krukväxt, vinterhärdig, skärblommor, blomfärg lila, lätt att odla, blomningstid sommar, 1 perennplanta.
Fördelar med Allium Summer Beauty:
Den är lätt att odla, har vackra lila blommor och ger färg till trädgården under sommaren. En perfekt växt för både nybörjare och erfarna trädgårdsodlare.
Köp från Plantazon:
Allium Summer Beauty 9 cm kruka är prisvärd, levereras snabbt direkt från odlarna och vi ger växtgaranti!
| Botaniskt namn | Allium Summer Beauty |
|---|---|
| Kategori | Other |
| Levereras som | PotPlant |
| Höjd | 10-15cm |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Sommar |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Ja |
| Flower colour | Purple |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 40cm - 60cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 9cm |
Planteringsinstruktioner:
1. Plantera löken cirka 25 cm djupt på en solig plats i näringsrik jord.
2. Planthålet bör vara 3 gånger så djupt som löken.
3. Plantera på hösten (september till december) för bästa resultat.
4. Allium behöver lite vatten innan det blommar på våren och kan klara sig utan mycket vatten.
5. Använd organisk gödsel som kompost och sluta gödsla vid början av blomningen.

