Alocasia Cucullata 12 cm kruka
Alocasia Cucullata 12 cm kruka
Alocasia Cucullata 'Olifantsoor' har vackra stora blad. Denna lätt skötta växt behöver mycket dagsljus och ger en tropisk atmosfär till ditt vardagsrum. Bladfärgen är tvåfärgad och växtsaften kan irritera huden. Den föredrar genomsläpplig jord och växtläge i halvskugga.
Fördelar med Alocasia Cucullata
Alocasia Cucullata gör ditt hem mer levande med sina stora, vackra blad och tropiska vibbar. Dess låga krav på ljus gör den lämplig för de flesta rum.
Leveransinformation
Denna inomhusväxt levereras med en höjd inklusive kruka på 30-40 cm. Den kräver lite ljus för att växa och kan droppa vatten, vilket gör den perfekt för alla som älskar grönska inomhus. Köp direkt från odlarna till låg kostnad och med snabb leverans, samt växtgaranti.
| Botaniskt namn | Alocasia Cucullata |
|---|---|
| Kategori | Alocasia |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Nej |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant depth | 15cm |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Toxisk | Nej |
| Krukstorlek växt | Ø 12cm |
| Storlek | 30-40cm |
| aa_labelusp | Low light plant |
Placering av Alocasia Cucullata
Placera Alocasia Cucullata på en ljus plats, undvik direkt solljus för att inte bränna bladen och undvik drag för att förhindra att bladen krullar. Låt jorden delvis torka mellan vattningar och se till att ha hög luftfuktighet. Ge gödning en gång i månaden under tillväxtsäsongen från mars till augusti.

