Amaryllis Matterhorn
Amaryllis Matterhorn
Amaryllis Matterhorn är en särskilt ståtlig Amaryllis med strålande vita blommor. Ge bort denna amaryllis som en gåva eller använd den för att lysa upp ditt eget vardagsrum.
Produktattribut:
- Storlek: 22/24
- Växtplats: Solig
- Blomfärg: Vit
- Löken kan orsaka hudirritation
Fördelar:
Den vita blomman ger en touch av elegans till ditt hem. Enkel att sköta och passar perfekt i varma klimat.
Köp tryggt på Plantazon.se:
Vi erbjuder låga priser, snabb leverans direkt från odlarna och tillväxtgaranti.
| Botaniskt namn | Hippeastrum Amaryllis Matterhorn |
|---|---|
| Kategori | Amaryllis |
| Levereras som | Bulb |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Ja |
| Flower colour | White |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 25cm |
| Plant depth | 8cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 60cm - 80cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | 22/24 |
| aa_labelusp | Big bulbs |
Planteringsinstruktioner:
Plantera Amaryllis Matterhorn lök så att 2/3 är under jorden och 1/3 är ovanför. Sprid försiktigt ut rötterna i fuktig planteringsjord. Placera krukan på en varm, solig plats.
Ge lite vatten så länge blomknoppen inte har kommit upp över löken. Lök som inte har skott och får för mycket vatten producerar mycket blad och detta går ut över blomutvecklingen.
Ge löken oftare efter att blomknoppen har kommit upp.

