Artkrokus Pulchella persiska pärla 6/ x 10
Artkrokus Pulchella persiska pärla 6/ x 10
Tulpanarter kallas också vildtulpaner och tillhör de grundläggande formerna av tulpaner, såsom de såg ut förr, när de ännu inte var förädlade. Tulpanarter passar bra i stenpartier och små rabatter, men trivs också mycket bra i krukor på terrassen eller balkongen.
Produktfördelar
Med storleken 6/7 och härdigheten är Tulpanarten Pulchella Persian Pearl 6/ en idealisk blomlök att plantera längst fram i rabatten, där den kommer blomma vackert varje år. Förvandla din trädgård med en touch av Persiska pärlor.
Låg Kostnad och Snabb Leverans
Vi erbjuder låga priser, snabb leverans direkt från odlarna samt växtgaranti för att säkerställa din nöjdhet.
| Botaniskt namn | Tulipa pulchella |
|---|---|
| Kategori | Tulips |
| Subcategory | species |
| Levereras som | Bulb |
| Kvantitet | 10x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Vår |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 5cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 10cm - 20cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | 6/7 |
| Pris per vara | € 5,00 |
Planteringsinstruktioner
1. Plantera Tulpanarten Pulchella Persian Pearl 6/ på ett djup av cirka 8-10 cm i välarbetad jord.
2. Gödsla tidigt på våren precis efter frost med organisk gödsel och en gång till under tillväxt- och blomningsperioden.
3. Njut av vackra Persiska pärlor blommande varje år i din trädgård.

