Astilbe arendsii Granat
Astilbe arendsii Granat
Astilbe Granat är en mycket vacker sort, blommar med stora blommor på starka stjälkar. Trivs bra längs kanten av en damm och på fuktig mark även efter blomningen är blomställningarna dekorativa, på vintern kan de frysas vackert.
Egenskaper
Rotknöl, föredragen grundmylla, halvskugga, blomfärg röd, blomningstid sommar, passar som snittblommor.
Fördelar av Astilbe Granat
Astilbe Granat är perfekt för att skapa vackra blomsterarrangemang och ger färg till din trädgård under sommaren. Dess vinterhärdiga egenskaper gör den till en pålitlig växt som ger glädje år efter år.
Köp Astilbe Granat på Plantazon.se idag!
Låga kostnader, snabb leverans direkt från odlaren och växtgaranti ingår.
| Botaniskt namn | Astilbe arendsii Granat |
|---|---|
| Kategori | Astilbe |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Sommar |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Ja |
| Flower colour | Red |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Halvskugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 30cm |
| Plant depth | 15cm |
| Föredragen jord | Torvjord |
| Fullvuxen höjd | 60cm - 80cm |
| Mogen bredd | 30cm - 40cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Barrotad |
| aa_labelusp | Cutflower |
Planteringsinstruktioner för Astilbe
Astilbe är en stark, något träig växt med vackra blad och blomkolvar. Plantera dem i fuktig jord med hög kompost-turfhalt. Längs en dammkant gör de sig mycket vackert. De växer bäst i solen eller halvskugga. Plantera Astilbe på ett djup av 12 cm med ett avstånd på 40 x 40 x 40 cm mellan plantorna. Detta kommer att ge en vacker täckning av bladen. Gödsla på våren med ko-gödselkorn och under tillväxten (maj-juni) med NPK 12-10-18.

