Bergenia Rosa
Bergenia Rosa
Rosens Bergenia, även känd som Bergenia cordifolia, är en vacker perenn med rosa blommor som blommar från eftermiddagen till kvällen. Dessa växter trivs bäst mot en södervägg - sydväst eller i krukor på terrassen.
Fördelar med Rosens Bergenia:
Rosens Bergenia ger färg och doft till din trädgård, blommar från eftermiddagen till djupt in på kvällen och är lätt att sköta.
Lågt pris, snabb leverans från odlarna och tillväxtgaranti.
| Botaniskt namn | Bergenia cordifolia |
|---|---|
| Kategori | Bergenia |
| Kvantitet | 3x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Vår |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | Pink |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 35cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 40cm - 60cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Barrotad |
| Pris per vara | € 29,98 |
Planteringsinstruktioner för Bergenia Rosa:
1. Plantera knölarna i väldränerad jord med kompost.
2. Se till att det finns tillräckligt med sol och halvskugga.
3. Gödsla med ko-gödselkorn på våren och NPK 12-10-18 under tillväxten.
4. Ge regelbundet vatten och förvara knölarna frostfritt på vintern.

