Carex oshimensis Evergold Storstarr
Carex oshimensis Evergold Storstarr
Carex oshimensis Groot (Seg) Evergold är en tät, städsegrön perenn med böjda blad som är gulgröna i kanterna. Denna vackra växt producerar bruna blommor på sommaren och trivs i fuktig jord.
Fördelar med Carex oshimensis Evergold Storstarr:
- Tvåfärgade löv
- Vinterhärdig
- Passar bra i kruka med dränerande jord
- Trivs i soligt läge längs vattenkanten
Växtgaranti och snabb leverans:
Köp Carex oshimensis Evergold Storstarr från Plantazon.se och njut av högkvalitativa växter direkt från odlaren. Vi erbjuder snabb leverans och växtgaranti.
| Botaniskt namn | Carex oshimensis 'Evergold' |
|---|---|
| Kategori | Other |
| Subcategory | carex |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | Brown |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant depth | 15cm |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Fullvuxen höjd | 30cm - 40cm |
| Mogen bredd | 30cm - 40cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 14cm |
Planteringsinstruktioner för Carex oshimensis Evergold Storstarr:
1. Ta bort växten från krukan och red ut rotsystemet försiktigt.
2. Blötlägg rotsystemet i vatten i 10-12 timmar.
3. Gräv ett hål så djupt att hela klumpen av Carex oshimensis får plats.
4. Plantera växten i soligt läge med dränerande jord längs vattenkanten.

