Caryopteris cland Heavenly Blue
Caryopteris cland Heavenly Blue 15 cm lång
Caryopteris clandonensis Heavenly Blue är en vacker dvärgbuske för sensommarens trädgård. Känd som Beardflower eller Bluebeard, blommar den med ljusblå blommor och är en sött doftande buske. Blommorna lockar fjärilar och växten är vinterhärdig. Hybridet Caryopteris X clandonensis är en korsning mellan Caryopteris incana och Caryopteris mongolica. Busken når en höjd på 40-50 cm vid leverans och omkretsen är 15 cm.
Fördelar med att köpa Caryopteris Heavenly Blue
Caryopteris busken är ett vackert tillskott till trädgården med sina ljusblå blommor, söta doft och lockande fjärilar. Den är vinterhärdig och kräver minimalt underhåll. Perfekt för sensommaren!
Låg kostnad, snabb leverans direkt från odlaren och växtgaranti
Köp Caryopteris cland Heavenly Blue online på Plantazon.se och njut av en vacker trädgård till låg kostnad. Vi erbjuder snabb leverans direkt från våra odlare samt växtgaranti.
Inte levererbar i: Ireland| Botaniskt namn | Caryopteris x clandonensis |
|---|---|
| Kategori | Caryopteris |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | Blue |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 100cm - 125cm |
| Toxisk | Nej |
| Krukstorlek växt | Ø 15cm |
| Storlek | 40-50cm |
Planteringsinstruktioner för Caryopteris cland Heavenly Blue
Ta bort Caryopteris cland Heavenly Blue från potten och red rotklustret för att rötterna ska kunna växa utåt. Om du blöter rotklustret innan plantering ger du växten en försprång. Gräv ett hål djupt nog för att hela klustret ska få plats och vattna ordentligt efter plantering.

