Cyclamen Mini Rosa
Cyclamen Mini Rosa
Cyclamen Mini Rosa har vackra rosa blommor och är en tålig inomhusväxt. Den blommar under vintern och hösten och trivs på en sval plats i vardagsrummet. På sommaren kan den placeras utomhus i skuggan. Denna krukväxt föredrar väldränerad jord och har en diameter på 10 cm. Den är en vacker tillskott till ditt hem!
Fördelar av Cyclamen Mini Rosa
Cyclamen Mini Rosa är inte bara vacker att se på, den är också tålig och enkel att sköta. Dess rosa blommor ger en touch av färg till ditt hem året runt.
Låg kostnad och snabb leverans direkt från odlare
Vi erbjuder konkurrenskraftiga priser och snabb leverans av våra produkter. Köp din Cyclamen Mini Rosa idag på Plantazon.se och njut av dess skönhet!
Inte levererbar i: Ireland| Botaniskt namn | Cyclamen Pink |
|---|---|
| Kategori | Cyclamen |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | Pink |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Fullvuxen höjd | 10cm - 20cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 10cm |
Plantera och sköta om din Cyclamen Mini Rosa
1. Plantera din Minirosa i kaktusjord och placera den på en ljus plats.
2. Vattna den så pass mycket som behövs under sommaren och sparsamt till måttligt på vintern.
3. Under växtsäsongen, ge den flytande gödselmedel en gång i månaden.
4. Var uppmärksam på löss som kan påverka växten.
5. Gödsla med tidsgivna konstgödseltabletter eller en svag flytande lösning regelbundet.

