Dahlia Berliner Citron Tuberstorlek I
Dahlia Berliner Citron Tuberstorlek I
Dahlior producerar massor av blommor från början av juli till oktober. Dahlior gör stora långvariga snittblommor och är idealiska för plantering i krukor eller rabatter.
Blad och Blomfärg
Bladfärg: Grönt, Blomfärg: Gul, Skärblommor
Växtinformation
Knolvän 1, Knölar, Föredragen mark: vattenavledande, Växtläge: Soligt, Blomningsperiod: sommar-höst, 1 knöl
Fördelar
Dahlia Berliner Citron Tuberstorlek I ger färgglädje och skönhet i trädgården under lång tid. Dess guldgula blommor är en pärla som lyser upp sommaren och hösten.
Köp Nu
Köp Dahlia Berliner Citron Tuberstorlek I till låg kostnad med snabb leverans direkt från odlarna. Vi garanterar att växterna kommer att växa och blomstra!
| Botaniskt namn | Dahlia Berliner Citron |
|---|---|
| Kategori | Other |
| Subcategory | decorative |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Sommar Höst |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Ja |
| Flower colour | Yellow |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 40cm |
| Plant depth | 15cm |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Mogen bredd | 30cm - 40cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Knölar |
| aa_labelusp | Cutflower |
Planteringsinstruktioner
Dahlia Berliner Citron Tuberstorlek I kommer i olika tillväxthöjder. Plantera knölen på en djup av 15 cm på en solig plats. Förkultivera dem i en låda med bra jord om du planterar dem tidigt på våren. Plantera sedan de förkultiverade plantorna i trädgården enligt tillväxthöjd. Låg framför, halvhög i mitten och hög längst bak.

