Heliopsis helianthoides
Solgul Solhatt
Denna vackra sommarväxt, Solgul Solhatt, får inte saknas i din rabatt. De ljusa gula blommorna strålar hela dagen och skapar ljuspunkter i din trädgård med sin klara färg. Skydda mot vinden med några växtstöd.
Attribut:
- Rotfrukter
- Föredragsjord av alla slag
- Växtläge soligt
- Vinterhärdig
- Snittblommor
- Blomfärg gul
- Blomningsperiod sommar
- 3 perenna växter
Köp våra Solgul Solhattar idag till ett överkomligt pris. Vi erbjuder snabb leverans direkt från odlarna och växtgaranti.
| Botaniskt namn | Heliopsis helianthoides scabra 'Summer Sun' |
|---|---|
| Kategori | Heliopsis |
| Kvantitet | 3x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Sommar |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Ja |
| Flower colour | Yellow |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 60cm |
| Plant depth | 15cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 120cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Barrotad |
| Pris per vara | € 16,65 |
Plantering av Solgul Solhatt:
Solgul Solhatt är en elegant växt som trivs på en solig plats i trädgården. Plantera den i väldränerad jord och avlägsna gamla blommor efter blomningen. För bäst resultat, gödsla med koemestpellets på tidig vår och under tillväxten med NPK 12-10-18.

