Heuchera Lysbaggens
Heuchera Lysbaggens
Heuchera Lysbaggens är en vacker marktäckande perenn med purpurfärgade blad som ger kontrast till de ljusröda blommorna.
Egenskaper:
Rot inför, föredragna markvattendrän, växtläge sol och halvskugga, vinterhärdig, blomfärg röd, blomningsperiod sommar, 1 perenn.
Fördelar:
Heuchera Lysbaggens är en vacker och lättskött växt som passar i olika trädgårdsmiljöer och blommar vackert under sommarmånaderna.
Köp idag:
Utnyttja vårt låga pris och snabba leverans direkt från odlarna samt växtgarantin vi erbjuder.
| Botaniskt namn | Heuchera hybrida Leuchtkafer |
|---|---|
| Kategori | Heuchera |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Sommar |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | Red |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Ja |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 25cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Mogen bredd | 40cm - 60cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Barrotad |
| aa_labelusp | Groundcovering |
Plantering av Heuchera Lysbaggens
1. Plantera i full sol i genomsläpplig jord med lite kompost.
2. Fyll upp med jord varje år för att skydda rötterna.
3. Ta bort gammalt blad och blomstjälkar regelbundet med en vass sax för växtens hälsa.

