Hosta Abiqua Drinking Gourd 13 cm kruka
Hosta Abiqua Drinking Gourd 13 cm kruka
Hosta 'Abiqua Drinking Gourd' är en vacker krukplanta med föredragen genomsläpplig jord. Den är lätt att odla och trivs bäst i halvskuggiga platser. Denna krukväxt levereras med en höjd på 20-30 cm och har en diameter på 13 cm. Skapa en grön oas med denna vackra hosta-växt.
Fördelar med Hosta Abiqua Drinking Gourd
Hosta 'Abiqua Drinking Gourd' är en enastående växtval för de som älskar att inreda sitt hem eller trädgård med grönska. Dess frodiga bladverk ger en frisk och livlig atmosfär. Köp den idag till ett lågt pris, med snabb leverans direkt från odlarna och vår tillväxtgaranti.
| Botaniskt namn | Hosta 'Abiqua Drinking Gourd' |
|---|---|
| Kategori | Hosta |
| Levereras som | PotPlant |
| Höjd | 20-30cm |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Nej |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Halvskugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 25cm |
| Plant depth | 15cm |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 13cm |
Planteringsinstruktioner för Hosta Abiqua Drinking Gourd
Blötlägg rotplantor i 12-18 timmar innan plantering i fuktig jord. Plantera Hosta 'Abiqua Drinking Gourd' i fuktig jord på en skuggig plats. Täck dem på vintern med kompost. Ge regelbundet vatten, undvik lövbesprutning och skydda mot sniglar med skal eller vattentråg under krukan.

