Hosta Första natten före jul 13 cm
Hosta Första natten före jul 13 cm
Hosta Night Before Christmas har mycket vackra gröna blad med ett smalt vitt centrum. Hostor är oerhört populära perenna växter i dagens trädgård på grund av deras mångsidighet i landskapet. Hostor är starka växter som bildar vackra pollar med tiden.
Produktattribut
Krukans diameter: 13 cm
Leveranshöjd: 20-30 cm
Vattenavvisande jord: Ja
Växtposition: Halvskugga
Vinterhärdig: Ja
Lätt att odla: Ja
Fördelar med hostor
Hosta jul trivs i skuggiga delar av trädgården och ger vackert grönskande lövverk. Perfekt växt för att skapa kontrasterande effekter och fylla ut tomma platser.
Köp Hosta Första natten före jul 13 cm på Plantazon.se för fantastiska priser, snabb leverans direkt från odlare och växtgaranti.
| Botaniskt namn | Hosta First Night before Christmas |
|---|---|
| Kategori | Hosta |
| Levereras som | PotPlant |
| Höjd | 20-30cm |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Nej |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Halvskugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Fullvuxen höjd | 60cm - 80cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 13cm |
Plantera Hosta Första natten före jul 13 cm
1. Låt rotskotten ligga i vatten i cirka 12-18 timmar innan plantering (inte längre än 24 timmar).
2. Plantera hostor i fuktig jord på en skuggig eller halvskuggig plats.
3. Täck hostorna för vintern med ett tjockt lager kompost.
4. Ge rikligt med vatten de första veckorna efter planteringen och vattna runt basen av växten för att undvika överskott av vatten.

