Houttuynia cordata 'Kameleont' 13 cm Kruka
Houttuynia cordata 'Kameleont' 13 cm Kruka
Houttuynia cordata Chameleon (Murgöra) är en anmärkningsvärd örtartad, perenn växt som ändrar färg beroende på dess tillväxtförhållanden. Om Murgöra planteras i full sol får den röda, gula och gröna blad. I skugga kommer den att vara mindre färgglad. Den blommar med rena och exceptionellt vita blommor och har läderartade blad. Murgöra trivs bra vid sidan av en damm eller i en våtrumsträdgård. Därav det holländska namnet: Murgöra. Houttuynia cordata 'Kameleont' är en krukväxt med en diameter på 13 cm och leveranshöjd på 15-20 cm. Den blommar under sommaren och är vinterhärdig.
Fördelar med Murgöra
Murgöra är en färgomväxlande växt som ger extra liv åt din trädgård. Dess skiftande blad färgar din trädgård med vackra nyanser och dess vita blommor ger en friskhet under sommarsäsongen.
Låg kostnad och snabb leverans
Beställ din Houttuynia cordata 'Kameleont' krukväxt idag från Plantazon.se för snabb leverans direkt från odlarna och vår växtgaranti för att säkerställa hög kvalitet.
| Botaniskt namn | Houttuynia cordata 'Chameleon' |
|---|---|
| Kategori | Houttuynia |
| Levereras som | PotPlant |
| Höjd | 15-20cm |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Sommar |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | White |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Halvskugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant depth | 12cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 20cm - 30cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 13cm |
Planteringsinstruktioner för Houttuynia cordata 'Kameleont'
1. Plantera kameleontplantan i måttligt fuktig, bördig jord, i fullt solsken eller lätt skugga.
2. För fuktiga mark i frostkänsliga områden, använd frostskydd på hösten.
3. För att plantera längs kanten, plantera i ca. 8-10 cm djupt vatten.
4. I grundvattenpölar, plantera i korgar för att förhindra spridning och underlätta skötsel.

