Hybridte Ros Gul 17 cm kruka
Hybridte Ros Gul 17 cm kruka
Te-hybrider rosor är utmärkta trädgårdsrosor att odla i rabatter, små grupper, i gränser eller som solitär. Deras höjd beror på beskärning, jord och klimat.
Produktattribut:
Krukplant med 17cm diameter, gul blomfärg, leveranshöjd inkl. kruka 30-40 cm.
Fördelar:
Den vinterhärdiga Hybridte Ros Gul är en vacker krukväxt som blommar generöst och ger glädje till din trädgård.
Varför köpa från Plantazon.se:
Vi erbjuder högkvalitativa växter till låga priser, snabb leverans direkt från odlaren och växtgaranti.
| Botaniskt namn | Rosa Hybrida |
|---|---|
| Kategori | Roses |
| Subcategory | tea |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Sommar Höst |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | Yellow |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 80cm - 100cm |
| Toxisk | Nej |
| Krukstorlek växt | Ø 17cm |
| Storlek | 30-40cm |
Förberedelse:
Vid mottagandet av rosorna ska du sätta dem i en hink med vatten under en natt, så att rötterna kan suga åt sig ordentligt. Se till att ha förberett en planteringsgrop som är minst 25 cm djup och 30 cm x 30 cm bred. Blanda jorden från gropen med kompost och/eller planteringsjord.
Plantering:
Tryck till jorden ordentligt och vattna tillräckligt. Ge varje ros en handfull koemestpellets runt stammen på planteringsplatsen efter plantering (och sedan varje vår). Gödsla under tillväxten, men före blomningen.

