Hybridte Ros Orange 17 cm kruka
Hybridte Ros Orange 17 cm kruka
Te-hybriderade rosor är utmärkta trädgårdsrosor att odla i rabatter, små grupper, i gränser eller som solitära växter. Deras höjd beror på beskärning, jord och klimat.
Produktattribut
Krukväxt med en Diameter på 17 cm, vinterhärdig med orange färg och blomningstid sommar-höst. Leveranshöjd inkl. kruka 30-40 cm, med 1 ros inkluderad.
Fördelar av Orange Hybridte Ros
Orange Hybridte Ros är vinterhärdig och ger vackra orange blommor under sommar och höst. Perfekt för att ge färg till din trädgård året runt.
Låga kostnader, snabb leverans direkt från odlare och växtgaranti.
| Botaniskt namn | Rosa 'Hybrid Te' Orange |
|---|---|
| Kategori | Roses |
| Subcategory | tea |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Sommar Höst |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | Orange |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 80cm - 100cm |
| Toxisk | Nej |
| Krukstorlek växt | Ø 17cm |
| Storlek | 30-40cm |
Planteringsinstruktioner
Vid mottagande av rosorna bör du sätta buskarna i en hink med vatten under en natt. Gräv ett planthål minst 25 cm djupt och 30 cm brett. Blanda jorden med kompost och/eller blomjord. Plantera rosen 5 cm under jorden, tryck till och vattna rikligt. Gödsla efter planteringen och årligen om våren.

