Ilex Crenata Caroline Upright 9 cm kruka
Ilex Crenata Caroline Upright 9 cm kruka
Ilex crenata 'Caroline Upright' är en dekorativ och tagglös järnek som blommar med elfenbensvita blommor under maj/juni. Den är vinterhärdig och evigt grönskande och når en höjd på 15-20 cm vid leverans, perfekt för sol och halvskuggiga lägen.
Fördelar med Ilex Crenata Caroline Upright:
Den här växten ger trädgården en grön färg året om och kräver minimalt underhåll. Den är perfekt för den som önskar en dekorativ och lågt underhållande växt i trädgården. Köp den nu till ett lågt pris och få snabb leverans direkt från odlaren med växtgaranti.
| Botaniskt namn | Ilex crenata 'Caroline Upright' |
|---|---|
| Kategori | Ilex |
| Levereras som | PotPlant |
| Höjd | 15-20cm |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Vår |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 25cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 60cm - 80cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 9cm |
| aa_labelusp | Evergreen |
Planteringsinstruktioner för Ilex Crenata Caroline Upright 9 cm kruka:
Hämta växten ur krukan och red ut rotsystemet så att rötterna kan växa utåt. Blöt rotsystemet i vatten i 10-12 timmar innan plantering för bästa resultat. Gräv ett djupt hål för rotsystemet och placera växten i marken. Vattna ordentligt efter plantering och njut av din nya Ilex Crenata Caroline Upright växt.

