Julrosor Winterbells 17 cm kruka
Julrosor Winterbells 17 cm kruka
Julros Winterbells är en korsning av en Helleborus niger x Helleborus foetidus. Det är en långblommande julros med hängande blommor och en särskilt vacker färg. Från laxrosa knoppar blommar rosa blommor med en krämig vit insida för att senare blekna till grön. Bladen är läderartade, skimmerande mörkgröna.
Produktinformation
En vinterhärdig krukväxt som blommar vackert på vintern och tidig vår. Julros Winterbells är perfekt för halvskuggiga platser. Med leveranshöjd på 20-30 cm är detta ett utmärkt tillskott till din trädgård eller inomhusmiljö.
Fördelar med Julrosor Winterbells
Julrosor Winterbells ger vackra rosa blommor under vintermånaderna och tidig vår. Denna perennväxt är lätt att sköta och trivs bra i genomsläpplig jord. Med sina snittblommor kan du även njuta av dess skönhet inomhus.
Köp Tryggt på Plantazon.se
Hos Plantazon köper du Julrosor Winterbells 17 cm kruka direkt från odlarna till lågt pris och med snabb leverans. Vi garanterar tillväxten av denna vackra växt i din trädgård eller hem.
| Botaniskt namn | Helleborus niger |
|---|---|
| Kategori | Helleborus |
| Levereras som | PotPlant |
| Höjd | 20-30cm |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Vinter vår |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Ja |
| Flower colour | Pink |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Halvskugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Fullvuxen höjd | 40cm - 60cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 17cm |
| aa_labelusp | Cutflower |
Planteringsinstruktioner
Också kallad nyckelblomma. Plantera julrosor på en solig till delvis skuggig plats i rabatten. Kom ihåg att dessa växter redan kan blomma tidigt på våren (beroende på sort). Plantera Julrosor Winterbells 17 cm kruka i en djup, näringsrik biologisk jord som behåller fukt. Låt växterna vara ifred, de gillar inte att störas och det tar ett år, ibland längre, för dem att blomstra vackert. Gödsla med ko-mestpellets på hösten och NPK 12.

