Klätterros Vit
Klätterros Vit
Vit klätterros (Rosa 'Vit') är en fantastisk krukväxt med leveranshöjd på 100-120 cm. Den är perfekt för soliga platser och har vackra vita blommor. Denna ros är mycket lätt att odla och kräver minimal beskärning mellan mars och april.
Fördelar med Vita klätterros
Klätterros Vit är inte bara vacker i trädgården utan erbjuder även en härlig doft. Dess skira vita blommor ger ett fräscht utseende till din trädgård och lockar till sig fjärilar och bin.
Kvalitetsgaranti
Hos Plantazon.se erbjuder vi Vita klätterros till låga priser, snabb leverans direkt från odlarna samt växtgaranti för din trygghet.
| Botaniskt namn | Rosa 'Klatrerosa Hvid' |
|---|---|
| Kategori | Roses |
| Subcategory | climbing |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | White |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 100cm |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Fullvuxen höjd | 2 m - 3 m |
| Pruning | March - April |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 23cm |
Planteringsinstruktioner Vit klätterros
Vid mottagandet av rosen bör du låta den stå i en hink med vatten över natten för att rötterna ska suga sig fullständigt. Förbered en planteringsgrop minst 25 cm djup och 30 cm bred. Blanda jorden med kompost eller planteringsjord och placera rosen cirka 5 cm under marken. Tryck till jorden ordentligt och vattna rikligt.

