Laurus Nobilis Ställ
Laurus Nobilis Ställ
Det underbara Lagerträdet Laurus Nobilis Ställ har härligt doftande löv som alltid förblir gröna. Perfekt i en vacker kruka på terrassen. Skydda den mot frost under vintern och ta in den vid sträng kyla.
Produktattribut:
Krukplanta Ø 19 cm, föredragen väldränerad jord, lövfärg grön, visad kruka ingår ej, vinterhärdig, blomningsperiod sommar.
Leveranshöjd inklusive kruka 60-80 cm. En trädstam ingår.
Fördelar:
Med Lagerträdet Laurus Nobilis Ställ får du en dekorativ växt med härlig doft att njuta av. Den är vinterhärdig och passar perfekt på terrassen.
Lågt pris, snabb leverans direkt från odlare och växtgaranti ingår.
| Botaniskt namn | Laurus Nobilis |
|---|---|
| Kategori | Laurus nobilis |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Sommar |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Fullvuxen höjd | 80cm - 100cm |
| Mogen bredd | 60cm - 80cm |
| Toxisk | Nej |
| Krukstorlek växt | Ø 19cm |
| Storlek | 60-80cm |
Rotplantar:
Sprid växternas rötter ordentligt och låt dem stå i en hink med vatten i 12 timmar innan du planterar dem. För att främja tillväxten, låt växten absorbera tillräckligt med fukt så att den skapar vita rötter.
Krukväxter:
Ta försiktigt ut växten ur krukan, skär upp rotsystemet på tre ställen med en vass kniv och red ut rötterna något. Detta främjar växtens tillväxt i trädgården och undviker rötelse.

