Liguster ovalifolium 13 cm kruka
Liguster ovalifolium 13 cm kruka
Liguster (Ligustrum ovalifolium) är en vinterhärdig krukplanta med evigt gröna blad. Den kan användas som häckväxt eller buske och är mycket lätt att klippa.
Fördelar med Liguster ovalifolium:
Den kan växa nästan överallt, är lätt att beskära och förblir grön året runt. Perfekt för att skapa tät häck eller vacker buskage.
Låg kostnad, snabb leverans direkt från odlare och växtgaranti.
| Botaniskt namn | Ilex aquifolium |
|---|---|
| Kategori | Ligustrum |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Nej |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 2 m - 3 m |
| Mogen bredd | 125cm - 150cm |
| Toxisk | Nej |
| Krukstorlek växt | Ø 13cm |
| Storlek | 40-50cm |
| aa_labelusp | Evergreen |
Användningsinstruktioner för Liguster ovalifolium 13 cm kruka:
Börja med att plantera i soligt eller skuggigt läge, jorden spelar ingen roll. Beskär plantan 2-3 gånger om året för att hålla den tät och vacker. Undvik att äta de skadliga svarta bären som växten kan producera.

