Lilium Pollenfri Easy Love 12/14 x 3
Lilium Pollenfri Easy Love 12/14 x 3
Denna pollenfria färgglada lilja garanterar långvarigt nöje i trädgården och är också mycket lämplig som klipphämtning i en vas eftersom du inte behöver oroa dig för pollenfläckar på dina kläder eller möbler. Även för dem som är allergiska mot pollen.
Produktattribut:
Liten storlek 12/14, lökplanta, lämplig för sol och halvskugga, giftig om äten, lämplig för krukor, full blomning år efter år, vinterhärdig, snittblommor, pollenfri, blommans färg röd, blomningstid sommar, 3 lökar.
Fördelar:
Den färgglada liljan är vinterhärdig och blommar praktfullt varje sommar, vilket ger glädje och färg till trädgården år efter år. Dess giftiga egenskaper gör den långlivad och passar bra för klipphämtning.
Köp nu:
Låg kostnad, snabb leverans direkt från odlare och växtgaranti.
| Botaniskt namn | Lilium |
|---|---|
| Kategori | Lilies |
| Levereras som | Bulb |
| Kvantitet | 3x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Sommar |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Ja |
| Flower colour | Red |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 40cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 80cm - 100cm |
| Toxisk | Ja |
| Storlek | 12/14 |
| Pris per vara | € 16,65 |
De Lilium Pollen Free Easy Love 12/14
Plantera liljor i en bra komposterad jord, på ett djup av 12-14 cm. När liljorna kommer upp ur marken, ge dem extra gödsel i form av organisk gödsel (koamöbbekorn). Observera! Under tillväxten kan röda skalbaggar (liljebaggar) röra sig på bladen. Ta bort dem för hand (de är långsamma) och ta också bort deras larver som håller sig på bladens undersida. De kan orsaka mycket skada genom att äta upp dem. Eventuellt kan du spruta med.

