Liljebladig tulpan Maytime 11/12 cm x 10
Liljebladig tulpan Maytime 11/12 cm x 10
Liljande tulpaner har fått sitt namn tack vare deras unika blomform som liknar liljor. Blommorna har spetsiga kronblad som är något bakåtböjda.
Produktattribut
Blomstorlek: 11/12
Lökblomma: Ja
Planteringsplats: Solig
Vinterhärdig: Ja
Snittblommor: Ja
Antal lökar: 10 tulpanlökar
Fördelar
Liljebladig tulpan Maytime är vinterhärdig och ger vackra blommor på soliga platser. Perfekt för snittblommor och gör din trädgård färgglad under våren.
Köp Tryggt
Köp Liljebladig tulpan Maytime 11/12 cm x 10 direkt från odlaren till ett lågt pris med snabb leverans och växtgaranti.
| Botaniskt namn | Tulipa liljebladig Maytime |
|---|---|
| Kategori | Tulips |
| Subcategory | lily flowering |
| Levereras som | Bulb |
| Kvantitet | 10x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Vår |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Ja |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 10cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 40cm - 60cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | 11/12 |
| aa_labelusp | Cutflower |
| Pris per vara | € 5,50 |
Planteringsinstruktioner
Tulpan liljebladning majtid 11/12 cm blir ganska höga, ta hänsyn till det vid plantering i rabatten. Bättre att placera dem lite längre bak och använda mindre lökar framför eller plantera dem till exempel mellan eller bakom dina perenner. Plantera på ett djup av ca 8-10 cm i välarbetad jord. Gödsla på våren strax efter frosten med organisk gödsel och sedan igen under tillväxten och blomningen. Ta bort utblommade blommor efter blomningen. Låt sedan tulpanerna växa ut tills...

