Lithodora diffusa himmelsblå 13 cm kruka
Lithodora diffusa himmelsblå 13 cm kruka
Lithodora diffusa himmelsblå är en dekorativt grönväxt buske med vackra blå blommor. Denna marktäckare trivs bäst i en väldränerad jord och är vinterhärdig, vilket gör den perfekt för trädgården.
Attribut:
- Krukplant 13 cm i diameter
- Leveranshöjd 10-15 cm
- Föredragen vattenpermeabel jord
- Solig plantering
- Blomfärg blå
- Marktäckare
- Blomningsperiod vår-sommar
- 1 perennväxt
Fördelar med Lithodora diffusa himmelsblå:
Den är lågt underhåll och en perfekt marktäckare som sprider skönhet och färg i trädgården.
Låg kostnad, snabb leverans direkt från odlare och tillväxtgaranti.
| Botaniskt namn | Lithodora diffusa havenly Blue |
|---|---|
| Kategori | Lithodora |
| Levereras som | PotPlant |
| Höjd | 10-15cm |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Vår - sommar |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | Blue |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Ja |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 20cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Fullvuxen höjd | 10cm - 20cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 13cm |
| aa_labelusp | Groundcovering |
Instruktioner för plantering och skötsel:
1. Se till att krukan är rymlig med ett lager skärvor på botten för dränering.
2. Fyll den med jord och blanda i organisk gödsel.
3. Placera krukan på en solig plats på en rymlig bricka.
4. Ge växten lite flytande gödsel varje 14 dagar och se till att brickan alltid är fylld med vatten.
5. Låt växten övervintra frostfritt och omplantera den tidigt på våren för bästa tillväxt.

