Lithodora diffusa himmelsblå
Lithodora diffusa himmelsblå
Lithodora diffusa heavenly Blue är en dekorativ städsegrön buske med vackra blå blommor. Denna perennväxt är perfekt för trädgårdar då den blommar under våren och sommaren, ger en touch av himmelsblå färg.
Egenskaper
Blomfärg: Blå
Blomningsperiod: Vår-sommar
Höjd leverans: 10-15 cm
Planteringsläge: Soligt
Vinterhärdig: Ja
Fördelar
Himmelsblå litodora är en underhållsfri växt som ger trädgården färg och liv under flera säsonger. Dess ljusbla blommor är ett vackert inslag i trädgården och lockar till sig bin och fjärilar.
Pris och Leverans
Köp din himmelsblå litodora till ett lågt pris direkt från odlarna på Plantazon.se. Vi garanterar snabb leverans och växten kommer till dig i optimalt skick.
| Botaniskt namn | Lithodora diffusa |
|---|---|
| Kategori | Lithodora |
| Höjd | 10-15cm |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Vår - sommar |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | Blue |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 50cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Fullvuxen höjd | 30cm - 40cm |
| Toxisk | Nej |
Planteringsinstruktioner
För att plantera din himmelsblå litodora, se till att ha en väldränerad jord som är rik på kompost och näringsämnen. Fyll en stor kruka med ett lager skärvor i botten, plantera växten och placera den på en solig plats. Ge lite flytande gödsel varannan vecka och se till att vattna regelbundet, med en bricka för att samla överflödigt vatten.

