Mecardonia sundona Tidig Gul 12 cm kruka
Mecardonia sundona Tidig Gul 12 cm kruka
Mecardonia sundona 'Early Yellow' är en buskig, vedartad, städsegrön perenn. Mecardonia sundona 'Early Yellow' har gröna blad och klockformade, ljusgula blommor på sommaren.
Produktinformation
Den vinterhärdiga krukväxten kommer i en kruka med en diameter på 12 cm och leveranshöjd inklusive kruka på 15-20 cm. En perennväxt som blommar under sommaren.
Fördelar med Mecardonia sundona Tidig Gul 12 cm kruka
Mecardonia sundona är en vacker växt som ger trädgården färg och liv under sommaren. Dess vinterhärdiga egenskaper gör den perfekt för svenska trädgårdar.
Köp med förtroende
På Plantazon.se erbjuder vi låga priser, snabb leverans direkt från odlarna, och växtgaranti.
| Botaniskt namn | Mecardonia sundona Early Yellow |
|---|---|
| Kategori | Other |
| Levereras som | PotPlant |
| Höjd | 15-20cm |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Sommar |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant depth | 12cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 10cm - 20cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 12cm |
Användarinstruktioner för Mecardonia sundona Tidig Gul 12 cm kruka
Ta bort Mecardonia sundona tidigt gula från potten och lossa lite på rotsystemet så att rötterna kan växa utåt och inte fortsätter att växa i formen av odlingspotten. Det kommer att göra det lättare för växten att ta upp vatten vid torka. Om du lägger rotsystemet i blöt i en hink med vatten i 10-12 timmar innan du planterar ger du växten en fördel. När du har bestämt var du vill plantera växten, gräv ett hål så djupt att hela klumpen av Mecardonia sundona passar i det.

