Muscari plumosum x 10
Muscari plumosum (Strutsfjäder muscari) x 10
Muscari plumosum är en storblommig medlem av blå druvfamiljen med plymlika blommor i vackert lavendelblått.
Fördelar:
Blommorna är robusta, långvariga och återkommer säsong efter säsong. Perfekt för snittblommor och vinterhärdig.
Lökstorlek: 6/7, föredragen jord: genomsläpplig för vatten, planteringsposition: solig.
Köp online hos Plantazon för låg kostnad, snabb leverans direkt från odlarna och växtgaranti.
| Botaniskt namn | Muscari comosum Plumosum |
|---|---|
| Kategori | Muscari |
| Levereras som | Bulb |
| Kvantitet | 10x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Vår |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Ja |
| Flower colour | Blue |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 10cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Fullvuxen höjd | 10cm - 20cm |
| Mogen bredd | 5cm - 10cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | 6/7 |
| aa_labelusp | Cutflower |
| Pris per vara | € 4,30 |
Plantering av Muscari plumosum x 10
1. Plantera lökarna i väl dränerad jord på en solig plats.
2. Följ instruktionerna på förpackningen för bästa resultat.
3. Plantera lökarna i grupper och vattna rikligt efter plantering för tillväxt.
4. Dela upp lökarna var 3-4 år i juli för att stimulera blomning.

