Orientalisk lilja Lake Carey 12/14 x 3
Orientalisk lilja Lake Carey 12/14 x 3
Orientalisk lilja Lake Carey 12/14 x 3 är känd för sina stora blommor och underbara doft.
Fördelar
Den här blomman ger vacker blomning varje sommar, är vinterhärdig och passar perfekt för snittblommor.
Låg kostnad och snabb leverans direkt från odlarna med växtgaranti.
| Botaniskt namn | Lilium Orientale |
|---|---|
| Kategori | Lilies |
| Subcategory | oriental |
| Levereras som | Bulb |
| Kvantitet | 3x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Sommar |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Ja |
| Flower colour | Pink |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 40cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 80cm - 100cm |
| Toxisk | Ja |
| Storlek | 12/14 |
| Pris per vara | € 14,32 |
Planting av Orientalisk lilja Lake Carey 12/14 x 3
Gräv ner liljornas lök i god kompostjord på 12-14 cm djup. Ge extra gödsel när liljorna når marken. Ta bort röda skalbaggar för hand och använd eventuellt pesticider för att skydda mot skador.

