Paeonia Charles White
Paeonia Charles White
Paeonia Charles White är en vacker pion med klotformade, rent vita blommor och en gul kärna. Denna vinterhärdiga perenn har klippta blommor och trivs bäst i soliga lägen.
Fördelar med Paeonia Charles White
Den lätta doften och den starka tillväxten gör denna pion till en utmärkt val för trädgården. Med sin vita blomfärg skapar den en fräsch och elegant atmosfär.
Den låga kostnaden och snabba leveransen direkt från odlaren på Plantazon.se gör det enkelt att addera skönhet till din trädgård.
| Botaniskt namn | Paeonia lactiflora 'Charles White' |
|---|---|
| Kategori | Paeonia |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Vår |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Ja |
| Flower colour | White |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 60cm |
| Plant depth | 15cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 80cm - 100cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Barrotad |
| aa_labelusp | Cutflower |
Plantering av Paeonia Charles White
1. Plantera i bördig, väldränerad jord på en solig plats.
2. Vattna ordentligt och markera platsen med en pinne.
3. Ge en generös dos organisk gödsel på försommaren.
4. Var tålmodig - det kan ta upp till 2 år innan pionen blommar fullt ut.
5. Beskär bladen på hösten och ta bort gamla blommor för att främja ny tillväxt varje vår.

