Pelargonia Bloom me Away 9 cm kruka
Pelargonia Bloom me Away 9 cm kruka
Pelargon Bloom Me Away är en vacker växt med lila blommor som liknar Geranium Rozanne mycket, skillnaden är att Bloom Me Away är bättre grenad och kompakt. Perfekt som marktäckare.
Attribut
Krukplant Ø 9 cm, leveranshöjd 10-15 cm, växtläge sol och halvskugga, blomningsperiod blommar länge, 1 perenn.
Fördelar
Pelargonia Bloom me Away är lätt att sköta, blommar länge och är perfekt för soliga trädgårdar och stenpartier.
Köp Nu
Köp din Pelargonia Bloom me Away på Plantazon.se till lågt pris med snabb leverans direkt från odlare och växtgaranti.
| Botaniskt namn | Geranium Bloom me Away |
|---|---|
| Kategori | Geranium |
| Levereras som | PotPlant |
| Höjd | 10-15cm |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Vår till höst |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 30cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 40cm - 60cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 9cm |
Placering
Plantera Pelargonia-sorter med en tillväxthöjd på upp till 40 cm på en solig plats. Använd dem som marktäckare med ett avstånd på 30 cm.
Skötsel
Plantas på en solig plats i väldränerad jord. Vattna regelbundet och klipp bort vissna blommor för fortsatt blomning.
Plantering
Plantera de lågväxande Pelargonie-sorterna med en höjd på 15-30 cm på ett avstånd av 20 cm för en vackert tät växtstånd.

