Pennisetum Fyverkier
Pennisetum Fyverkier
Pennisetum Fyverkier är ett vintergrönt prydnadsgräs med långa blad i tre färger: lila, rosa och grönt, som ändrar färg till rött. Du får en krukväxt med en diameter på 17 cm, som trivs i solig position och är vinterhärdig. Denna marktäckare levereras med en höjd på 40-50 cm, inklusive kruka.
Fördelar med Pennisetum Fyverkier:
Pennisetum Fyverkier är perfekt för att lägga till färg och textur i din trädgård eller på din balkong. Dess vackra blad ger en unik touch till din utomhusmiljö.
Beställ din Pennisetum Fyverkier idag till ett lågt pris, med snabb leverans direkt från odlarna och med växtgaranti.
Inte levererbar i: Portugal,Spain| Botaniskt namn | Pennisetum setaceum 'Fireworks' |
|---|---|
| Kategori | Other |
| Subcategory | pennisetum |
| Levereras som | PotPlant |
| Höjd | 40-50cm |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Nej |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Ja |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 35cm |
| Plant depth | 20cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 17cm |
| aa_labelusp | Groundcovering |
Instruktioner för plantering:
Ta ut Pennisetum Fyverkier 19 cm från krukan och red ut rotsystemet något. Låt rotsystemet blötläggas i en hink med vatten 10-12 timmar innan du planterar för bästa resultat. Gräv ett tillräckligt djupt hål för hela klumpen av Pennisetum Fyverkier 19 cm.

