Poco Loco tulpaner 11/12 x 10
Poco Loco tulpaner 11/12 x 10
Tulpanen Poco Loco är en enkel och tidig sort med storlek 11/12. Dessa rosafärgade blommor blommar tidigt på våren och är perfekta för soliga platser.
Fördelar med Poco Loco tulpaner:
Den vackra rosa färgen ger en touch av våren till din trädgård. Med 10 tulpanlökar får du en generös blomningseffekt som lyser upp din trädgård.
Köp Poco Loco tulpaner 11/12 x 10 från Plantazon för ett lågt pris och snabb leverans direkt från odlarna med tillväxtgaranti.
| Botaniskt namn | Tulipa Poco Loco |
|---|---|
| Kategori | Tulips |
| Subcategory | single early |
| Levereras som | Bulb |
| Kvantitet | 10x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Tidig vår |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | Pink |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 15cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 30cm - 40cm |
| Mogen bredd | 5cm - 10cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | 11/12 |
| Pris per vara | € 5,50 |
Plantera Poco Loco tulpaner 11/12 x 10
Tulpan Poco Loco 11/12 är oftast lite högre tulpaner, tänk på det vid plantering i rabatten. Så helst längre bak och mindre lökar framför eller plantera dem till exempel mellan eller bakom dina perenner. Lite skydd mot vinden skadar inte. Plantera på ett djup av cirka 8-10 cm i välarbetad jord. Gödsla på våren precis efter frost med organisk gödsel och igen under tillväxt och blomning. Ta bort vissna blommor efter blomningen.

