Prunella Grandiflora Violett Blå
Prunella Grandiflora Violett Blå
Prunella Grandiflora Violett Blå är en marktäckare som blir upp till 25 cm hög. Den är idealisk för att förhindra ogräs i rabatter och passar bra i stenpartier.
Fördelar med Prunella Grandiflora Violett Blå:
- En vinterhärdig marktäckare som blommar från sommar till höst.
- Perfekt för soliga och halvskuggiga platser.
- Levereras som 3 perenna växter med krukväxt plantor på 9 cm i diameter.
- Lågt pris, snabb leverans direkt från odlaren och växtgaranti.
| Botaniskt namn | Prunella Grandiflora Blue |
|---|---|
| Kategori | Prunella |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 3x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Sommar Höst |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Ja |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 20cm - 30cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 9cm |
| aa_labelusp | Groundcovering |
| Pris per vara | € 18,32 |
Plantering av Prunella Grandiflora Violett Blå:
1. Plantera i väldränerad, näringsrik jord på en solig eller halvskuggig plats.
2. Jorden bör vara något torr, men se till att inte låta plantan torka ut under blomningen.
3. Beskär på våren och använd planteringsjord vid plantering.

