Prunus incisa Kojou-no-mai 17 cm kruka
Prunus incisa Kojou-no-mai 17 cm kruka
Prunus incisa Kojou-no-mai blommar mycket rikligt i mars, april och maj med vita rosa (doftande) blommor med en röd kärna. Växten levereras i en 17 cm kruka med en leveranshöjd på 40-50 cm. Perfekt för en solig plats i rabatten eller fristående plats. Beskär växten efter blomningen till 20 cm ovan marken för optimal tillväxt.
Låg kostnad, snabb leverans direkt från odlaren och odlinggaranti.
| Botaniskt namn | Prunus incisa Kojou-no-mai |
|---|---|
| Kategori | Prunus |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Tidig vår |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 150cm - 200cm |
| Toxisk | Nej |
| Krukstorlek växt | Ø 17cm |
| Storlek | 40-50cm |
Planteringsinstruktioner
1. Plantera Prunus incisa Kojou-no-mai med ett avstånd på minst 150 cm.
2. Välj en solig plats i rabatten eller på en fristående plats.
3. Beskär växten efter blomningen till 20 cm ovan marken för att stimulera tillväxt.

