Pulsatilla vulgaris Violett 10 cm Kruka
Pulsatilla vulgaris Violett 10 cm Kruka
Pulsatilla vulgaris Violett är också känt som Påskblomma, eftersom denna vackra alpina växt blommar runt påskdagarna. Mycket unik med sina förtrollande klockformade klara, violetta blommor och unika silvergröna blad.
Fördelar av Påskblomma
Pulsatilla vulgaris Violett är en vacker och unik växt som adderar färg och liv till din trädgård. Dess vinterhärdighet gör den idealisk för svenska förhållanden.
Low Cost & Quick Delivery
Vi erbjuder låga priser och snabb leverans direkt från odlarna. Vårt växtsortiment har även en växtgaranti för din bekvämlighet.
Inte levererbar i: Ireland| Botaniskt namn | Pulsatilla vulgaris Violet |
|---|---|
| Kategori | Pulsatilla |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Vår |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 25cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 30cm - 40cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 10cm |
Plantering av Påskblomma
Anemone hybrida är vackra växter för halvskuggiga till skuggiga gränser. De älskar fuktig humoserad jord. Plantera dem i ett stort planteringshål och fyll på med bra kompost. Plantera aldrig djupare än växtens (eller krukkans) ovanjordiska sida. Blommorna dyker upp i augusti och september, ge vid behov stöd eftersom blomstjälkarna kan bli ganska långa. Gödsla med organiska gödningspellets (ko-gödsel) tidigt på våren.

