Schefflera Actinophylla 21 cm
Schefflera Actinophylla 21 cm
Schefflera Actinophylla är en storbladig schefflera som skiljer sig från andra kända sorter med mindre blad. Den trivs bäst på en ljus plats och är en perfekt inomhusväxt med sina stora paraplyblad.
Specifikationer:
Krukväxt med en diameter på 21cm. Bladfärg grön. Höjd leverans inklusive kruka 40-60 cm.
Fördelar:
Schefflera trivs i sol och halvskugga och är relativt lätt att sköta. Den skapar en tropisk atmosfär i ditt hem.
Varför köpa Schefflera Actinophylla 21 cm?
Den är en vacker och lättskött växt som ger ditt hem en touch av tropikerna.
Lågt pris, snabb leverans direkt från odlare och växtgaranti.
| Botaniskt namn | Schefflera Actinophylla |
|---|---|
| Kategori | Schefflera |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Nej |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 125cm - 150cm |
| Toxisk | Nej |
| Krukstorlek växt | Ø 21cm |
| Storlek | 50-60cm |
Så sköter du din Schefflera Actinophylla 21 cm
1. Placera växten på en ljus plats utan direkt solljus.
2. Vattna ungefär 1 gång i veckan och låt jorden torka något mellan vattningarna.
3. Om våren kan du placera växten utomhus en timme för att främja tillväxt.
4. Ge lite krukväxtnäring varannan månad för optimal skötsel.

