Schizachyrium scoparium Standing Ovation 12 cm
Schizachyrium scoparium Standing Ovation 12 cm
Sköldaxets blågröna blad ändrar färg under säsongerna till en eldig höstfärg. Standing Ovation trivs i full sol i en torr till fuktig mark med bra dränering. Detta vackra prydnadsgräs har tjockare blad än andra Schizachyrium. På grund av dess stadiga, upprätta vana välter det inte. En pärla för trädgården!
Produktinformation
Höjd vid leverans: 15-20 cm
Föredragen jord: Genomsläpplig för vatten
Planteringsposition: Sol och halvskugga
Antal: 1 perenn
Fördelar och Varför Köpa
Standing Ovation är ett vackert och tåligt prydnadsgräs som ger din trädgård en touch av elegans och färgstarka höstfärger. Idealisk för soliga lägen med bra dränering. Köp direkt från odlaren för hög kvalitet till lågt pris, snabb leverans och tillväxtgaranti.
| Botaniskt namn | Schizachyrium scoparium Standing Ovation |
|---|---|
| Kategori | Grasses |
| Höjd | 15-20cm |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Nej |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 20cm |
| Plant depth | 12cm |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Fullvuxen höjd | 80cm - 100cm |
| Mogen bredd | 30cm - 40cm |
| Toxisk | Nej |
Planteringsinstruktioner
Ta bort Schizachyrium scoparium Standing Ovation från krukan och lossa rötterna lite så att de kan växa utåt istället för att fortsätta att växa i form av krukan. Detta gör att den bättre kan absorbera vatten vid torka. Låt rötterna blöta i vatten i en hink i 10-12 timmar innan plantering för bästa resultat. Gräv ett hål med tillräckligt djup och plantera växten för optimal tillväxt.

