Skarvhylsa coccinea Major 9 cm
Skarvhylsa coccinea Major 9 cm
Schizostylis coccinea major har gräsliknande blad och trivs i solen. Denna kafferlilja är vinterhärdig och blommar med vackra röda blommor från sommar till höst. Höjden vid leverans inklusive kruka är 10-15 cm, och det är en perennväxt.
Fördelar
Skarvhylsa coccinea Major är en vacker växt som passar bra i trädgården eller vid dammen. Den är lättskött och ger färgglada blommor under en lång blomningsperiod.
Vår produkt är kostnadseffektiv, levereras snabbt direkt från odlarna och har växtgaranti.
| Botaniskt namn | Schizostylis coccinea major |
|---|---|
| Kategori | Schizostylis |
| Levereras som | PotPlant |
| Höjd | 10-15cm |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Sommar Höst |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | Red |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 60cm - 80cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 9cm |
Instruktioner
Schizostylis trivs bäst i full sol och behöver fuktiga fötter. Du kan plantera dem antingen som vattenlevande växter eller i trädgårdsjorden. Se till att jorden är fuktig och näringsrik, och gödsla med ko-gödselkulor på våren. Växten kan bli upp till 80 cm hög.

