Solöga 'Sulphureum Plenum' 9 cm
Solöga 'Sulphureum Plenum' 9 cm
Solgul solvända 'Helianthemum Sulphureum Plenum' är en lågväxande växt med en vacker sommarblomning. Det är en lågväxande växt som är vintergrön. 'Helianthemum Sulphureum Plenum' trivs bäst på en solig plats i kalkrik jord.
Produktattribut:
Vinterhärdig krukplant med diameter 9 cm, föredragen genomsläpplig jord, placering i soligt läge, blad färg grönt, blomfärg gul, blomningsperiod sommar, höjd vid leverans inklusive kruka 12 cm.
Fördelar:
Den solgula solvändan ger ett vackert inslag av färg i trädgården under sommaren och är en lättskött växt med hög trivselfaktor.
Köp hos Plantazon:
Köp Solöga 'Sulphureum Plenum' 9 cm till lågt pris direkt från odlarna. Snabb leverans och växternas tillväxt garanteras.
| Botaniskt namn | Helianthemum 'Sulphureum Plenum' |
|---|---|
| Kategori | Helianthemum |
| Levereras som | PotPlant |
| Höjd | 12cm |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Sommar |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | Yellow |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 20cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Fullvuxen höjd | 10cm - 20cm |
| Mogen bredd | 10cm - 20cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Ø 9cm |
Planteringsinstruktioner:
Ove (Caryophyllus) och stenkrans (Deltoides) nejlikor, samt alpnejlika (Dianthus Alpinus) är lättskötta trädgårdsväxter. Deltoides och Alpinus trivs bäst som kantväxter eller i en stenig trädgård med väldränerad jord. Planteringsdjup 10 cm, avstånd mellan plantorna 20-30 cm.
Efter mottagande: Vattna rötterna ordentligt. Bra dränering är viktig för vinterhärdiga växter. Helianthemum 'Sulphureum Plenum' 9 cm växter presterar bäst.

