Standard Olea Europea 24 cm kruka
Standard Olea Europea 24 cm kruka
Olivträd på stam Olea Europaea kan planteras i din trädgård, men också i en rymlig kruka på exempelvis din terrass eller balkong. Trädet är robust, vintergrönt och tål kylan bra. Olivträd är mycket tåliga och motståndskraftiga mot torka.
Produktfördelar
Detta olivträd ger dig ätbar frukt och har en leveranshöjd på 140-160 cm. Det är en vinterhärdig krukväxt som trivs i soliga planteringsplatser.
Kvalitet och Snabb Leverans
Köp denna vackra krukväxt till ett lågt pris med snabb leverans direkt från odlaren och med växtgaranti.
| Botaniskt namn | Olea Europaea |
|---|---|
| Kategori | Other |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Vår |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Ja |
| Ätlig | Ja |
| Skördetid | August - October |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 100cm |
| Plant depth | 25cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Toxisk | Nej |
| Krukstorlek växt | Ø 24cm |
| Storlek | 140-160cm |
| aa_labelusp | Edible fruit |
Lågstam Fruktträd
1. Om du planterar dem i en kruka, använd en stor kruka med minst 25 cm diameter. Täck dräneringshålet med en krukskärva så att vatten alltid kan rinna av. Använd en blandning av 1/3 sand, 1/3 kompost och 1/3 planteringsjord. Plantera så att den gamla rotklumpen precis försvinner under jordytan. Lossa den gamla rotsystemet ordentligt innan du planterar så att rötterna sprids väl.
2. Placera krukan på en solig plats.

