Taxus x media Hillii 19 cm kruka
Taxus x media Hillii 19 cm kruka
Taxus media Hillii är en kompakt, pelarformad konfer. Idealisk som häck på grund av dess tätväxande egenskaper. Fungerar också bra i en ljungbädd. Den kan beskäras kraftigt vid behov. Taxus kommer att växa igen från det nakna träet.
Egenskaper
Krukplant med en diameter på 19 cm, solig position, bladgrön färg, giftig vid förtäring, vinterhärdig, ständigt grön, leveranshöjd inkl. kruka 60-80 cm.
Fördelar
Den kompakta formen och vinterhärdigheten gör Taxus x media Hillii till en idealisk plante för att skapa en tät häck.
Leverans
Beställ din Taxus x media Hillii 19 cm kruka idag till lågt pris, med snabb leverans direkt från odlarna och växtgaranti.
| Botaniskt namn | Taxus x media Hillii |
|---|---|
| Kategori | Conifers |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Nej |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant depth | 20cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 2 m - 3 m |
| Toxisk | Ja |
| Krukstorlek växt | Ø 19cm |
| Storlek | 60-80cm |
| aa_labelusp | Evergreen |
Planteringsinstruktioner
För bästa resultat vid plantering av Taxus x media Hillii 19 cm kruka rekommenderar vi att du låter rötterna blötläggas i en hink med vatten 2 timmar innan plantering. Plantera växterna i väldränerad jord och ge tillräckligt med vatten under de första veckorna efter plantering. De behöver sol, men trivs också i delvis skugga. För en solitär växt, gräv ett hål på cirka 30x30x30 cm, blanda trädgårdsjord med lite krukväxtjord och plantera Taxus x media Hillii 19 cm kruka så att roten...

