Thalictrum delavayi
Thalictrum delavayi
Thalictrum delavayi, även kallad Ruit, är en vacker kantväxt. Dess blad liknar akleja och dess stolta blomstjälkar som bär molnen av rosa blommor med gula ståndare bildar vackra grupper i din kant. De är mycket transparenta och leker med ljuset. De är genomvävda växter i kanten som på ett sätt förbinder den övriga växtligheten. Bra genomsläpplig jord, fuktig men inte för blöt.
Fördelar med Thalictrum delavayi:
Thalictrum delavayi är en vacker och unik perenn växt som kommer att lyfta din trädgård till nya nivåer med sina vackra blommor och eleganta bladverk. Dess förmåga att trivas i skuggiga lägen gör den mångsidig och lätt att sköta.
Köp Thalictrum delavayi på Plantazon.se idag!
Låg kostnad, snabb leverans direkt från odlare och växtgaranti.
| Botaniskt namn | Thalictrum delavayi |
|---|---|
| Kategori | Thalictrum |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Vår - sommar |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | Bicolour |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 40cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Fullvuxen höjd | 80cm - 100cm |
| Mogen bredd | 40cm - 60cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | Barrotad |
Odla Thalictrum delavayi:
Thalictrum delavayi trivs bäst på en solig plats i rabatten. Ge gödsel två gånger per säsong med NPK 12-10-18. De blommar från juni/juli till slutet av augusti i höjder mellan 40 och 60/80, beroende på arten.

