Triumf tulpaner Malibu 11/12 cm x 10
Triumf tulpaner Malibu 11/12 cm x 10
Triumftulpaner är fantastiska för din rabatt, med sina stadiga former är de utmärkta snittblommor. Detta är en grupp av robusta tulpaner för mitten av säsongen.
Löksstorlek och egenskaper
Löksstorlek: 11/12 cm. Plantera i soligt läge. Vinterhärdig och blommar tidigt på våren. Innehåller 10 tulpanlökar.
Fördelar
Triumf Malibu tulpaner ger färgstarka blommor och är utmärkta för att klippa och använda i buketter.
Kvalitet och Leverans
Vi erbjuder högkvalitativa tulpanlökar till lågt pris med snabb leverans direkt från odlaren. Vi garanterar att de kommer att växa och blomstra.
| Botaniskt namn | Tulipa 'Malibu' |
|---|---|
| Kategori | Tulips |
| Subcategory | triumph |
| Levereras som | Bulb |
| Kvantitet | 10x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Tidig vår |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Ja |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 10cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 30cm - 40cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | 11/12 |
| aa_labelusp | Cutflower |
| Pris per vara | € 5,50 |
Planteringsinstruktioner
Tulip triumph Malibu 11/12 cm blir ganska höga, var medveten om det när du planterar dem i rabatten. Placera dem helst längre bak och sätt mindre lökar framför dem eller plantera dem till exempel mellan eller bakom dina perenna växter. Plantera dem ungefär 8-10 cm djupt i välarbetad jord. Giva organisk gödsel i början av våren strax efter frosten och en gång till under tillväxt och blomning. Ta bort vissna blommor efter blomningen. Låt sedan tulpanerna växa tills bladen börjarurma.

