Triumph tulpaner Grand Perfection
Triumph tulpaner Grand Perfection 11/12 cm x 10
Triumph tulpaner är fantastiska för din rabatt, med sina stadiga former är de utmärkta som snittblommor. Detta är en grupp robusta tulpaner för mitten av säsongen.
Fördelar med Grand Perfection Tulpaner
De stadiga tulpanerna är perfekta för en färgglad trädgård och gör fantastiska snittblommor.
Låg Kostnad och Snabb Leverans
Beställ dina lökar online från Plantazon till ett överkomligt pris med snabb och direkt leverans från odlaren samt en växt garanti.
| Botaniskt namn | Tulipa Grand Perfection |
|---|---|
| Kategori | Tulips |
| Subcategory | triumph |
| Levereras som | Bulb |
| Kvantitet | 10x |
| Blommor | Ja |
| Blomningstid | Tidig vår |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Ja |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 10cm |
| Plant depth | 10cm |
| Föredragen jord | Any soil |
| Fullvuxen höjd | 30cm - 40cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | 11/12 |
| aa_labelusp | Cutflower |
| Pris per vara | € 6,00 |
Planteringsanvisningar för Tulpan triumf Grand Perfection 11/12 cm
Tulpan løkarna blir ganska höga, så plantera dem helst lite längre bak i rabatten. Plantera dem mellan eller bakom dina perenna växter på ett djup av cirka 8-10 cm i välarbetad jord. Gödsla på våren med organisk gödsel för bästa tillväxt och blomning. Ta bort överblommade blommor efter blomningen och låt tulpanerna växa ut tills det är dags att klippa ner dem.

