Viola Cornuta Mix x 3
Viola Cornuta Mix x 3
Viola Cornuta Mix x 3 är en färgglad mix av penséer som låter dig behålla färgen i din trädgård under en lång tid. Dessa penséer trivs bäst i väl dränerad, näringsrik jord och föredrar en solig plats. Med en växtlängd på 10-15 cm är de perfekta för rabatter och krukor.
Fördelar
Viola Cornuta Mix x 3 är lämpliga för långvarig färg i din trädgård. Den härdiga växten blommar på hösten, vilket ger färg åt din trädgård när andra växter har avslutat sin blomstring.
Kvalitet och service: Beställ Viola Cornuta Mix x 3 från Plantazon till låga priser, snabb leverans direkt från odlaren och tillväxtgaranti.
| Botaniskt namn | Viola cornuta |
|---|---|
| Kategori | Viola |
| Höjd | 10-15cm |
| Kvantitet | 3x |
| Blommor | Ja |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | Purple |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Solig |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Plant spacing | 15cm |
| Plant depth | 6cm |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Mogen bredd | 5cm - 10cm |
| Toxisk | Nej |
| Pris per vara | € 23,32 |
Planteringsinstruktioner
Plantera Viola Cornuta i väldränerad humusrik jord och ge lite organisk gödsel cirka 2-3 veckor efter plantering. Ta bort vissnade blommor för att stimulera produktionen av nya blommor.

