Zantedeschia Vit 13 cm kruka
Zantedeschia Vit 13 cm kruka
Zantedeschias, även känd som Callas, är omtyckta för sina ståtliga blommor i klara färger. Dessa växter trivs bra både utomhus i rabatten längs dammen och inomhus i krukor. Denna 13 cm kruka med en Calla vit blomma har en leveranshöjd på 40-60 cm och föredragen vattengenomsläpning.
Fördelar med Zantedeschia Vit 13 cm kruka
Den vackra blomman skapar en härlig atmosfär i ditt hem. Enkel att sköta och perfekt för inomhusmiljöer.
Lågt pris, snabb leverans direkt från odlaren och växtgaranti.
| Botaniskt namn | Zantedeschia |
|---|---|
| Kategori | Zantedeschia |
| Levereras som | PotPlant |
| Kvantitet | 1x |
| Blommor | Nej |
| Blomningstid | Sommar |
| Doftande | Nej |
| Klippa blommor | Nej |
| Flower colour | White |
| Frukter | Nej |
| Ätlig | Nej |
| Plats | Sol och skugga |
| Härdig | Nej |
| Marktäckande | Nej |
| Naturaliserande | Nej |
| Föredragen jord | Väldränerad jord |
| Fullvuxen höjd | 40cm - 60cm |
| Mogen bredd | 30cm - 40cm |
| Toxisk | Nej |
| Storlek | 50-60cm |
| aa_labelusp | Cutflower |
Zantedeschia Vit 13 cm kruka Planteringsinstruktioner
1. Plantera knölen i näringsrik fuktig jord under april-maj eller inomhus tidigare för en tidig start.
2. Använd krukor med en diameter på 17-20 cm för bästa resultat. Plantera knölen halvvägs ner i krukan.
3. Gödsla jorden med ko-mestkorn och ge lite flytande gödsel under tillväxten.
4. Placera krukan vid vattenkanten av en damm för optimal växtmiljö.

